Vážení cestujúci v MHD Bratislava,

Autor: Jana Andrášiková | 3.7.2008 o 7:42 | Karma článku: 12,00 | Prečítané:  2893x

dovolila som si spísať niekoľko poznámok k používaniu prostriedkov mestskej hromadnej dopravy v hlavnom meste (ale verím, že poznámky by mohli mať aj všeobecnú platnosť).

1. Pred nastúpením do prostriedku hromadnej dopravy použijeme deodorant (tuhý, guľôčkový, sprejový, gélový, je to jedno). Môžeme ho aplikovať aj priamo na zastávke MHD, to, že ľudia na vás budú chvíľku vyjavene pozerať, je len ich tichý prejav vďaky.

2. Pred nastúpením do prostriedku hromadnej dopravy nepožívame cibuľu ani cesnak. Ani si nedáme za pohárik, najmä nie ráno. Ak, tak tesne po požití menovaných spríjemňovačov dňa si umyjeme zuby a dáme si žuvačku alebo mentolový cukrík, príp. iný pohlcovač nepríjemného pachu v dutine ústnej.

3. Nastupovanie do prostriedku hromadnej dopravy nie je šport ani súťažná disciplína, vo vnútri hromadného prostriedku na vás nečaká milión korún slovenských, takže nie je nutné používať ostré lakte a zhadzovať spolunastupujúcich z nôh ešte pred prostriedkom hromadnej dopravy.

4. V preplnenom prostriedku hromadnej dopravy sa nevrtíme ani nestojíme spolucestujúcim na nohách a netvárime sa, že sme spolucestujúceho neovalili taškou, keď sme sa otáčali.

5. Keď si sadneme, znamená to, že sme rovnako unavení ako starší spoluobčania, hoci máme len niečo cez dvadsať. Nie je to prejav zlej výchovy, niekedy aj nám príde v preplnenom prostriedku hromadnej dopravy pri dlhšom státí zle od žalúdka.

6. Keď nám príde v preplnenom prostriedku hromadnej dopravy pri dlhšom státí zle od žalúdka, neznamená to, že sme tehotné alebo že mladí muži sú opití, príp. po požití omamných a psychotropných látok.

7. V nijakom prípade sa v preplnenom hromadnom prostriedku neoháňame barlami. Uvoľnia vám miesto aj bez toho, že niekoho ohrozíte.

8. V nijakom prípade neobchytkávame zadok či inú časť tela slečne stojacej pred vami. To, že má minisukňu alebo hlbší výstrih, neznamená, že je ľahká a chce, aby ste ju omakali v preplnenom prostriedku hromadnej dopravy.

9. Keď vidíme, že nastupuje mamička (otecko) s kočíkom, pomôžeme jej (mu), v nijakom prípade sa nebavíme na jej (jeho) účet pri pohľade na to, ako sa snaží v náručí vyniesť kočík po schodíkoch a nenechať nákup z Tesca na zastávke.

10. Ak už sme z hocijakého dôvodu nútení požiť alkoholické či iné omamné a psychotropné látky, tichúčko sedíme v prostriedku hromadnej dopravy a nehulákame na spolucestujúcich, že sú to nevychované svine, vyd*baní mafiáni a špinavé ku*vy.

11. Takisto revízorovi nenadávame do vyššie spomenutých označení. On si robí svoju prácu. Vám by sa tiež nepáčilo, keby na vás tak pokrikovali vo vašej práci.

12. Ak niekam cestujeme, vak z pliec si v preplnenom prostriedku hromadnej dopravy zložíme. V nijakom prípade sa s obrovským vakom netočíme v preplnenom prostriedku hromadnej dopravy ako ventilátor, mohlo by to u spolucestujúcich vyvolať vlnu nesúhlasu.

13. Pri vystupovaní sa snažíme dostať sa k dverám bez ublíženia na zdraví svojim spolucestujúcim. Takisto ako pri nastupovaní, ani pri vystupovaní nie je nutné používať ostré lakte, dupať spolucestujúcim na nohy či sácať ich, dosť možné, že by z otvorených dvier vypadli skôr ako vy.

14. Keď cestujeme z jednej zastávky na druhú, v preplnenom autobuse si nesadáme. Je pravdepodobné, že kým si nájdeme voľné miesto, budeme už na zastávke, kde chceme vystúpiť.

15. Keď sa vám za uchom ozve nesmelé - S dovolením - znamená to, že niekto by rád prešiel. Neútočí na vás smrtiacou zbraňou ani vás nechce okradnúť, len by sa rád dostal k dverám, aby mohol vystúpiť. Na túto prosbu odpovieme - Nech sa páči - a uhneme, pokiaľ to len je možné. Hoci by to mali byť len tri centimetre.

16. Z prostriedku hromadnej dopravy sa najprv vystupuje, až potom sa nastupuje.

17. Po vystúpení z prostriedku hromadnej dopravy neostávame stáť pred dverami tohto prostriedku, uvedomujeme si totiž, že za nami vystupujú ďalší spolucestujúci, a tým, že ostaneme stáť na jednom mieste a neuhneme ani po opakovaných slušných výzvach - S dovolením - spôsobíme len zbytočný zmätok a nervozitu.

 

Na záver ešte niečo pre vodičov:

Prosím Vás, hoci tak niekedy voniame, nie sme hnoj, ale ľudské bytosti a radi by sme sa do práce (školy, k lekárovi, doplň podľa potreby) dostali bez ujmy na zdraví.

Prosím Vás, kĺbový autobus nie je formula a cesty tohto hlavného mesta nie sú mestským okruhom. Jazdenie s MHD nie je šport ani súťažná disciplína (aspoň ja o tom neviem).

 

Snáď som na nič nezabudla. Pri rešpektovaní týchto poznámok sa cesta do práce môže zaobísť bez infarktových stavov a zvýšeného krvného tlaku. Ďakujem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?